Lajme

SHBA: Në Indiana u miratua projektligji për heqjen e së drejtës së abortit

Autori: Gazeta inFokus 14:45 | 06 August 2022

Senati i Indianës, i kontrolluar nga republikanët, ka dhënë miratimin përfundimtar për një projektligj që ndalon abortet, gjashtë javë pasi vendimi i Gjykatës së Lartë të SHBA-së rrëzoi të drejtën kushtetuese të grave për të ndërprerë shtatzëninë.

Pasi projektligji kaloi në Dhomën e Përfaqësuesve të Indianës dhe miratoi Senatin me një votim 28 kundër 19, Indiana u bë shteti i parë amerikan që miratoi një ndalim të tillë që nga përmbysja e 24 qershorit të vendimit historik në Roe kundër Wade nga 1973, i cili legalizoi abortin në të gjithë SHBA-në, raporton Reuters.

Shteti i Virxhinias Perëndimore ka të ngjarë vetëm disa ditë larg kalimit të një ndalimi total të abortit dhe rreth 10 shtete të tjera të udhëhequra nga republikanët kanë tashmë ndalime të ngjashme, strikte të abortit.

Të tjera