Lajme

SHBA instalon sistem raketor mbrojtës në Korenë Jugore

Autori: Gazeta inFokus 13:38 | 26 April 2017

Ushtria amerikane ka filluar instalimin e një sistemi raketor mbrojtës në një lokacion në Korenë Jugore, midis tensioneve të larta për shkak të ambicieve raketore dhe bërthamore të fqinjit Koresë Veriore.

Sistemi “Thaad” është i dizajnuar për t’u mbrojtur kundër kërcënimeve të Koresë Veriore, transmeton Express.

Qindra banorë vendas kanë protestuar kundër vendosjes së këtij sistemi teksa automjetet po bartnin pajisjet e sistemit raketor në jug të vendit.

-Advertisement-

Ndërsa, Kina argumenton se vendosja e “Thaad” do të destabilizojë sigurinë në rajon.

Ditët e fundit, SHBA-ja ka dërguar edhe anije luftarake dhe nëndetëse në gadishullin korean, për shkak të druajtjeve se Koreja Veriore mund të planifikojë kryerjen e testeve të tjera bërthamore dhe raketore.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Vetëm edhe 4 ditë nga Bootcamp me Alan Greenberg, ish-Drejtorin për Edukim në Apple, Apliko Tani

Të tjera