Lajme

ShBA do t’i japë Ukrainës ndihmë ushtarake prej 270 milionë dollarësh

Autori: Gazeta inFokus 09:15 | 23 July 2022

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të dërgojnë edhe 270 milionë dollarë shtesë si ndihmë sigurie për Ukrainën, ka bërë të ditur Shtëpia e Bardhë.

Kjo paketë ushtarke do të përfshijë sisteme shtesë raketash me rreze të mesme dhe drone taktike, shkruan Skynews.

Kësti i fundit i shpallur nga Shtëpia e Bardhë të premten vjen në krye të rreth 8 miliardë dollarëve ndihmë për sigurinë e ofruar që nga fillimi i luftës që nisi në muajin shkurt.

Paketa e re përfshin katër sisteme raketash artilerie të lëvizshmërisë së lartë, ose HIMARS, dhe i lejon Kievit të blejë deri në 580 dronë Phoenix Ghost, të dy sisteme thelbësore të armëve që i kanë lejuar ukrainasit të qëndrojnë në luftë pavarësisht supremacisë së artilerisë ruse

Të tjera