Lajme

Shaip Kamberi i reagon ashpër Vuçiqit

Autori: Gazeta inFokus 09:13 | 28 September 2021

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka reaguar pasi presidenti serb Aleksander Vuçiq përmendi idenë për mbylljen e kufirit për shqiptarët e Luginës së Preshevës, në Konçul.

Ai përmes një postimi në Facebook, këtë ide e ka quajtur fashizëm të pastër serb dhe se ajo nuk do të kalojë në asnjë rrethanë.

“Ideja për mbylljen e kufirit në Konçul është fashizëm i pastër. Nëse me të vërtetë ekziston ideja për mbylljen e kufirit në Konçul, atëherë mund ta paramendoj kush edhe është autori i saj. Por, është fakt që ‘nëpërmjet parandalimit të saj’ A. Vuçiç po e paraqet vetën si paqeruajtës i Ballkanit”, shkruan Kamberi.

Vuçiç dje tha se ekziston një ide që shqiptarëve të mos u lejohet kalimi nga Serbia në Kosovë, si kundërmasë ndaj reciprocitetit të vendosur nga Prishtina zyrtare për targat e automjeteve nga Serbia. /Gazeta Infokus/

Të tjera