Lajme

Serwer: Forcat e armatosura të Bosnjë-Hercegovinës, EUFOR dhe NATO duhet të përgatiten për një skenar si ai që bëri Rusia në Krime

Autori: Gazeta inFokus 13:26 | 20 June 2024

Eksperti i Ballkanit Perëndimor, Daniel Serwer ka bërë një paralajmërim nga Sarajeva.  Ai ka thënë se forcat e armatosura të Bosnjë-Hercegovinës, EUFOR dhe NATO duhet të përgatiten për një skenar si ai që bëri Rusia në Krime.

“Milorad Dodik dhe Aleksandar Vuçiq i bënë shumë publike planet e tyre. Ne shohim se si RS po largohet gjithnjë e më shumë nga Bosnja dhe Hercegovina dhe ata e bëjnë atë sipas një skeme të zgjuar. A është e mundur të shihet një dimension ushtarak në strategjinë e ‘botës serbe’? Nuk do të më befasonte. Forcat e Armatosura të Bosnjës dhe Hercegovinës, EUFOR-it dhe NATO-s duhet të jenë gati për një skenar siç bëri Rusia në Krime. Për shembull, qyteti i Bërçkos është i rëndësishëm…”, tha profesori amerikan.

Serwer e filloi fjalimin e tij me përkujtime. Ai i cilësoi të rëndësishme, në kuptimin e një vlerësimi real të ndryshimeve që kanë ndodhur.

-Advertisement-

“Kur erdha për herë të parë në Sarajevë, pati një luftë. Rrugët ishin bosh. Nuk kishte njerëz, nuk kishte makina. Qyteti ishte i ndarë, dyqanet ishin mbyllur. Nuk kishte telefona apo telefonata. Mijëra u vranë dhe njerëzit më vonë kishin për të mësuar se si të ecësh pa qenë objektiv i snajperëve dhe granatave. Gjërat kanë ndryshuar për mrekulli. Sot shikoj rininë në këtë qytet plot turistë. Bashkia është rinovuar, ka një administratë të qytetit të drejtuar nga një grua me më shumë përvojë si profesoreshë sesa si politikane. Ka ndodhur një ndryshim i madh, por nuk mjafton dhe është koha të korrigjojmë gabimet tona”, theksoi profesori amerikan.

Serwer më pas analizoi situatën aktuale politike, duke nënvizuar marrëveshjen tonë me dy entitete – sot njëri prej atyre entiteteve po kërcënon shkëputjen dhe tjetri po kërcënohet nga një ent i tretë:

“Lufta etnike vazhdoi, vetëm në mënyrë politike. Kjo është më mirë se një luftë në rrugë ushtarake, por lufta është një luftë. Problemi i madh janë vendimet e pazbatuara të Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, hapësira ekonomike nuk është të bashkuara… këto janë të gjitha probleme dhe në çdo gjë qëndron fokusi politik”.

Këto komente Serwer i beri gjatë një konference e quajtur “Politika e administratës së Bidenit në Bosnje dhe Hercegovinë: 30 vjet të Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës”, organizuar nga Aleanca Amerikano-Europiane dhe Universiteti Ndërkombëtar i Sarajevës (IUS ).

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Studente dhe prind, Medina Berisha tregon për rrugëtimin e saj akademik në UNI- Universum International College, fuqizuar nga Arizona State…

Të tjera