Lajme

Server: Vuçiç nuk do ta zgjidh çështjen e Kosovës as këtë mandat, as mandatin tjetër

Autori: Gazeta inFokus 08:09 | 13 October 2021

Profesori amerikan Daniel Server deklaroi se është bërë e qartë se Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nuk është ulur më “në dy karrige”, por në një, përballë Rusisë dhe Kinës.

“Vuçiq tha qartë se nuk do ta zgjidhë çështjen e Kosovës para zgjedhjeve të vitit të ardhshëm, dhe ndoshta jo në mandatin tjetër nëse zgjidhet. Pra, ai nuk është ulur më në dy karrige, por në një karrige që drejtohet drejt Rusisë dhe Kinës”, tha Server për televizionin H1, i pyetur në lidhje me frustrimin e udhëheqësve të BE -së në lidhje me marrëdhëniet e Beogradit me Pekinin dhe Moskën.

Server, një ekspert për Ballkanin, tha gjithashtu se ai pa një problem me korrupsionin në Serbi të ngjashëm me atë në pjesët e tjera të Ballkanit.

“Pse Albin Kurti u bë Kryeministër i Kosovës?” Kishte një ndjenjë publike se korrupsioni ishte jashtë kontrollit dhe se ai do të ishte në gjendje ta kontrollonte atë. Kur bëhet fjalë për Serbinë, mendoj se është e qartë, ata kanë qenë në pushtet për ca kohë dhe elita ekzistuese në Serbi po vjedh shumë. Unë nuk jam kundër njerëzve që e kuptojnë këtë dhe e marrin parasysh kur shkojnë në votime”, tha Server.

Ai tha se Vuçiç arriti të shtypë opozitën, pastaj mediat ashtu edhe gjykatat janë nën kontrollin e tij, dhe kjo do të thotë se ka shumë të ngjarë, nëse një udhëheqës i fortë i Liberal
Demokratëve nuk do të paraqitet, ai do të rizgjidhet sërish.

Server, profesor në Universitetin Johns Hopkins, tha se samiti i javës së kaluar i Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor në Slloveni e lë derën hapur për zgjerimin e BE, por se është e qartë se vendet kandidate do të duhet të përmbushin kushte shumë të rrepta.

“Unë mendoj se është shumë herët për të folur për një datë, sepse këto vende janë shumë larg përmbushjes së kritereve dhe nuk mendoj se përmendja e vitit 2030 si një datë do të ishte pozitive”, tha Server.

Etiketa:

Të tjera