Lajme

Serbia ka ngritur 108 padi kundër Haradinajt viteve të fundit

Autori: Gazeta inFokus 10:16 | 28 April 2017

Pas vendimit të djeshëm të Gjykatës së Colmarit për lirimin nga të gjitha akuzat e ngritura nga Serbia të liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj, mediat serbe i kanë kushtuar të gjitha rëndësi të madhe kësaj ngjarje.

Gazeta “Novosti” në numrin e sotëm shkruan se Serbia viteve të fundit ka ngritur 108 ankesa penale ndaj Haradinajt, por që janë hedhur poshtë si nga Tribunali i Hagës ashtu edhe nga drejtësia franceze dhe se pavarësisht siç shkruan gazeta “krimeve monstruoze”, nuk është dënuar kurrë, transmeton Indeksonline.

Tutje në artikull thuhet se Haradinaj po akuzohet nga Serbia për krime nga më të ndryshmet si terrorizëm, përdhunim, tortura dhe vrasje të civilëve.

-Advertisement-

Sipas gazetës, Haradinaj për shkak të luftës dhe krimeve kundër njerëzimit nga marsi deri në shtator të vitit 1998 u gjykua dy herë nga Tribunali i Hagës, derisa u lirua nga drejtësia, duke bërë të ditur se ndonëse pjesëtarët e UcK-së kryen krime, Haradinaj nuk është përgjegjës për to.

Tekstin e plotë për Haradinajn mund ta lexoni këtu. /Indeksonline/

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Rakinica e Skenderajt bëhet me rrjet të ri elektrik

Të tjera