Lajme

Serbët shkaktuan incidente në veri, Bërnabiq kërkon nga bashkësia ndërkombëtarë të reagojë urgjentisht

Autori: Gazeta inFokus 12:19 | 13 October 2021

Pas incidenteve të cilat u shkaktuan nga qytetarët serbë në veri të Kosovës, ka reaguar kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq.

Ani pse situata u tensionua nga serbët, Bernabiq ka kërkuar nga bashkësia ndërkombëtare që të reagoj urgjentisht, shkruan Gazeta Infokus.

“I bëj thirrje bashkësisë ndërkombëtare, NATO-s dhe KFOR -it, që të reagojnë urgjentisht dhe të ndalin (v.j. kryeministrin e Kosovës) Albin Kurtin. Situata është më se dramatike dhe ky është momenti i fundit në të cilin është i nevojshëm një reagim i qartë për të ndaluar politikën e çmendur të ndjekur nga Prishtina. Kjo lloj sjelljeje ka tejkaluar çdo masë dhe na çon në prag të kaosit”, tha Bërnabiq përmes një komunikate për media.

Ndryshe, qytetarët serbë kanë sulmuar forcat e policisë më gurë gazë lotsjellës e garantë dorë.

Kjo pasi që Policia e Kosovës në bashkëpunim më Doganën kanë kryere një operacion kundër konrabandimit të mallrave.

Një operacion i tillë u mor edhe në Pejë, Prishtinë e Mitrovicë të Jugut./Gazeta Infokus/

Të tjera