Lajme

Serbët mbajnë liturgji fetare në Mitrovicë

Autori: Gazeta inFokus 11:05 | 08 November 2021

Mëngjesin e sotëm me liturgji solemne në kishën në Mitrovicën e Veriut ka nisur kremtimi i Shën Mitrit, “Mitrovdanit.

Si tashmë çdo vit, serbët filluan të mbërrinin në kishë herët në mëngjes.

Pas prerjes së tortës së festës, janë planifikuar edhe ritet e tjera të shenjtërimit.

Në liturgji marrin pjesë kryetari i komunës së Mitrovicës së Veriut, Milan Radojeviq e liderët e Listës Serbe, Goran Rakiq dhe Igor Simiq.

Të tjera