Lajme

Sëmundjet nga pickimet e mushkonjave, kërcënim i madh për Evropën, ja arsyeja

Autori: Gazeta inFokus 07:43 | 12 June 2024

Ndryshimet klimatike po nxisin përhapjen e specieve pushtuese të mushkonjave në Evropë, duke çuar në rritjen e sëmundjeve të transmetuara nga mushkonjat, sipas të dhënave të publikuara nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC).

Në zonat tropikale dhe subtropikale të Azisë Juglindore, mushkonjat Aedes Albopictus, e njohur gjithashtu si mushkonja tigër, tani raportohet të jetë vendosur në shumë vende evropiane, duke përfshirë Austrinë, Bullgarinë, Kroacinë, Francën dhe Gjermaninë e cila po përhapet më tej për shkak të ndryshimeve klimatike.

Mushkonja është e njohur për bartësin dhe transmetimin e sëmundjeve të tilla si viruset e dengës, chikungunya dhe zika. Vitin e kaluar, numri i rasteve të dengës në Bashkimin Evropian dhe Zonën Ekonomike Evropiane (BE/EEA) u rrit në 130 nga 71 një vit më parë, duke shënuar një rritje të ndjeshme krahasuar me periudhën 2010-2021, kur numri i përgjithshëm nga rastet e raportuara të fituara në vend ishte 73, tha ECDC në një deklaratë për shtyp.

-Advertisement-

Ndërkohë mushkonja Aedes aegypti, e cila mund të përhapë ethe e verdha, dengën, chikungunya dhe viruset Zika, u vendos kohët e fundit në Qipro. ‘Potenciali i saj për t’u vendosur në pjesë të tjera të Evropës është shqetësuese për shkak të aftësisë së saj për të transmetuar patogjenë tek njerëzit’, paralajmëroi ECDC.

‘Evropa tashmë po sheh se si ndryshimet klimatike po krijojnë kushte më të favorshme që mushkonjat pushtuese të përhapen në zona të paprekura më parë dhe të infektojnë më shumë njerëz me sëmundje të tilla si dengoja’, tha drejtori i ECDC, Andrea Ammon.

Kombinuar me rastet e importuara të dengës, të cilat u trefishuan në mbi 4,900 në 2023, numri më i lartë që nga fillimi i mbikëqyrjes në nivel BE në 2028, ‘rritja e rasteve është shqetësuese’, shtoi Ammon.

‘Rritja e udhëtimeve ndërkombëtarenga vendet endemike të dengës do të rrisë gjithashtu rrezikun e rasteve të importuara dhe, në mënyrë të pashmangshme, rrezikun e shpërthimeve lokale’, tha Ammon.

Vitin e kaluar, 713 raste në vend të infeksionit të virusit të Nilit Perëndimor, përfshirë 67 vdekje, u raportuan në BE dhe EA, me raste që dolën nga rajone që më parë ishin të lira nga infeksioni i fituar në vend.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Coffee Show B2B në Zagreb nga Devolli Corporation

Të tjera