Lifestyle

Seks para punës, do të ndiheni më produktiv!

Autori: Gazeta inFokus 13:39 | 19 November 2021

Shumë njerëz e nisin mëngjesin me një filxhan kafe, bëjnë dush dhe nisen për në punë. Kafeja është shpesh mënyra më e mirë për ta ‘zgjuar’ veten por mund të ketë edhe një mënyrë tjetër për të rritur nivelet tuaja të energjisë – seksi në mëngjes.

Kur trupi juaj zgjodhet, testosteroni dhe estrogjeni (hormonet kryesore seksuale mashkullore dhe femërore) janë në kulmin e tyre. Dhe për shkak se libidoja juaj ndikohet nga nivelet tuaja të hormoneve, ka të ngjarë të ndiheni më të ‘egër’ kur të zgjoheni.

Seksi në mëngjes mund t’ju krijojë një mentalitet pozitiv për pjesën e mbetur të ditës. Seksi bën që të ndiheni më mirë, energjikë dhe të lidhur me partnerët, shkruan auroramornings.

Lexoni më poshtë benefitet e seksit në mëngjes;

Ju rrit humorin

Ndihmon në lehtësimin e stresit

Është një lloj i stërvitjeve

Mund t’ju bëjë më produktivë

Mund të përmirësojë kujtesën tuaj

Do t’ju ndihmojë të flini më mirë atë natë

Rrit sistemin tuaj imunitar

Të tjera