Lajme

Seanca ndaj Gucatit dhe Haradinajt, prokurori: S’i japim materiale jorelevante avokatëve

Autori: Gazeta inFokus 16:08 | 30 March 2021

Ka nisur seanca e radhës paragjyqësore ndaj krerëve të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt. Fillimisht, gjykatësi ua ka treguar palëve temat të cilat do të shqyrtohen në këtë seancë.

Një prokuror i Zyrës së Prokurorit të Specializuar, tha se nuk mund të ofrojnë materiale jorelevante për mbtojtjen e të akuzuarve, raporton Gazeta Express.

“Ne nuk japim materiale jorelevante për mbrojtjen. Kjo është çështje për të cilën ne si Prokurori dhe mbrojtja kemi pikëpamje të ndryshme”, tha ai.

Ai tha se Prokuroria i ka përmbushur detyrimet, duke kundërshtuar parashtrimet e avokatëve të krerëve të OVL-së së UÇK-së.

Më 26 shtator të vitit të kaluar, dy ish-krerët e OVL-së së UÇK-së, kryetari Hysni Gucati dhe nënkryetari i kësaj organizate, Nasim Haradinaj u arrestuan me urdhër të Gjykatës Speciale. Ata akuzohen për pengim në administrimin e drejtësisë, frikësim të dëshmitarëve, hakmarrje dhe shkelje të fshehtësisë së procedurës.

Të tjera