Lajme

S’do të ketë njohje nga Greqia, Molliqaj: Na e shitën marrëveshjen me këtë premtim, Qeveria të jap llogari

Autori: Gazeta inFokus 12:44 | 27 March 2023

Presidentja e Greqisë, Katerina Sakellaropoulou, deklaroi se qëndrimi i vendit të saj që nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës, mbetet i njëjtë.

Ndaj këtij lajmi ka reaguar edhe kreu i PSD-së, Dardan Molliqaj i cili thotë se një premtim i tillë erdhi për t’u dakorduar me propozimin evropian.

Molliqaj thotë se Qeveria dhe mbështetësit e marrëveshjes së Ohrit duhet të japin llogari dhe të tregojnë çka fiton Kosova nga kjo.

Shkrimi i plotë:

Le që s’po na njohin të gjitha 5 shtetet e BE-së, por as Greqia që krejt n’fund na u premtua, për t’na e shitur marrëveshjen.

Qeveria dhe mbështetësit e marrëveshjes duhet të japin llogari. Çka po fiton Kosova nga kjo marrëveshje?

Veç obligime. Asgjë tjetër.

Autonomi e dyfishtë, me vetëqeverisje për serbët e eksterritorialitet për Kishën Ortodokse Serbe.

BËHUNI PJESË E GARËS KREATIVE!

Të tjera