Lajme

Scholz nga Sofje, kërkon zgjidhjen e kontekstit bullgaro-maqedonas

Autori: Gazeta inFokus 15:24 | 11 June 2022

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, pas takimit me kryeministrin bullgar, Kiril Petkov, shprehu mbështetje të fortë për një marrëveshje që do të parashihte fillimin e bisedimeve për pranim të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në Bashkimin Evropian.

“Gjermania e kupton se nuk është e lehtë të kapërcehen dallimet historike midis vendeve fqinje, por përvoja jonë tregon se është pasuruese për të gjithë kur bëhet fjalë për tejkalimin e mosbesimit dhe ndërtimin e marrëdhënieve miqësore me fqinjët”.

“Prandaj unë mbështes fuqimisht një marrëveshje për fillimin e negociatave. Unë besoj se ka një shans për përparim”, tha Scholz në konferencë të përbashkët për media me Petkov.

Tutje, Scholz tha se është i bindur se përdorimi i procesit të zgjerimit është në të mirë të Evropës, shkruan Sofiaglobe, transmeton Klankosova.tv.

“Ne do të vazhdojmë diskutimin dhe shkëmbimin mes nesh deri në fund të Presidencës franceze [BE] dhe shpresoj se do të bëjmë përparim. Jam i bindur se së bashku ne evropianët jemi përgjegjës për BE-në dhe për stabilitetin e Ballkanit dhe është e rëndësishme që ta përdorim procesin e zgjerimit tani për të mirën e Evropës”, ​​tha ai.

Scholz tha se janë bërë 20 vjet nga Agjenda e Selanikut, e cila përqafoi integrimin evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

“Ne menduam se ky proces do të zgjidhej brenda 10 viteve, por ato kanë kaluar prej kohësh. Detyra jonë është të bëjmë përparim”, tha ai.

Petkov tha se Bullgaria dhe Gjermania gjithmonë kanë shikuar drejt anëtarësimit të Ballkanit Perëndimor në BE.

Ai tha se qeveria bullgare e ka shprehur qartë qëndrimin e saj për kushtet që duhet të plotësohen në mënyrë që të vazhdojë integrimi evropian i Maqedonisë së Veriut.

Këto kushte përfshinin njohjen e një pakice bullgare në kushtetutën e Maqedonisë së Veriut, në mënyrë që të drejtat e tyre të mbroheshin.

Një prioritet tjetër për qeverinë bullgare është të shohë zbatimin e marrëveshjes së fqinjësisë së mirë, me një fund të gjuhës së urrejtjes kundër Bullgarisë dhe një fund të mosmarrëveshjeve mbi historinë e përbashkët.

“Bullgaria ka tre prioritete kryesore, për të cilat BE-ja duhet të jetë pjesë e garancive, në mënyrë që të mund të ecim përpara – përmes procesit evropian, për të siguruar përfshirjen e bullgarëve në kushtetutën e Maqedonisë së Veriut”, tha Petkov.

“Në të njëjtën kohë, ne kemi një pozicion kornizë dhe një marrëveshje të fqinjësisë së mirë. Pra, çdo vendim duhet të përfshijë këto tre prioritete”, tha ai.

“BE mund të ofrojë mundësi potenciale për të pasur garanci evropiane se kjo do të ndodhë, kështu që ne vazhdojmë të punojmë si qeveri brenda pozicionit ekzistues kornizë dhe marrëveshjes së fqinjësisë së mirë”, tha Petkov.

Të tjera