Lajme

Sali Berisha: Dielli perëndoi përgjithmonë për ish-presidentin Bujar Nishani

Autori: Gazeta inFokus 15:58 | 28 May 2022

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka reaguar pas vdekjes së ish-presidentit, Bujar Nishani, shkruan Gazeta Infokus.

Berisha ka thënë se Nishani ishte ikonë e vlerave më të larta morale të njeriut, ndershmërisë atdhetarisë dhe përkushtimit.

“Ai ishte burrështetasi i shquar, qe përfaqësoi kombin dhe Shqipërinë me dinjitet te veçante dhe urtesi ne arenen nderkombetare duke i dhene nder dhe vlere institucionit te presidentit, shtetit dhe qytetareve shqiptare.
Ish presidenti Bujar Nishani ne keto 30 vite, si nje sherbetor i qytetarve dhe vendit te tij permbushi me nder detyra te rendesishme nga drejtues drejtorie ne Ministrine e Mbrojtjes, minister i Rendit Publik dhe deri ne President i Republikes”, ka shkruar Berisha në Facebook.

Gjithashtu, ai ka thënë se Nishani ka qenë një pjrej bashunëtorëve të tij më të afërt.

“Personalisht une kam patur tek Bujar Nishani njerin prej bashkpuntoreve me ta afert, me te afte, me te dashur dhe me çmuar, me te virtytshem qe do mbetet gjithmone ne memorien time si mirenjohje e thelle per bashkepunimin e ngushte qe kemi patur si krenari e veçante qe pata nje mik fisnik si ai”, ka shkruar ish-kryeministri shqiptar.

Berisha tutje ka thënë se sot është ditë zije për familjen, Partinë Demokratike dhe për shtetin shqiptar.

“Ndaj sot eshte dite zie dhe dhimbje te thelle per familjen e nderuar Nishani qe humben bashkeshortin dhe prindin e tyre te mrekullueshem e shebullor, per miqte dhe te afermit e tij qe humben nje mik te dashur qe do ju mungoje gjithmone, per Partine Demokratike qe humbi njerin prej drejtuesve me te talentuar, per shtetin dhe kombin shqiptar qe humben sot sherbetorin besnik dhe te perkushtuar, shtetarin e afte e te ndershem, patriot dhe fisnik”, ka shkruar ish-kryetari i PD-së./Gazeta Infokus/

Të tjera