Lajme

Sa lexojnë kosovarët?

Autori: Gazeta inFokus 10:09 | 14 February 2020

Qindra mijëra libra presin në raftet e bibliotekave që të shfletohen nga kosovarët. Por, sipas raportit të publikuar të Agjencia e Statistikave të Kosovës, del se kosovarët nuk janë lexues të librit, shkruan gazeta inFokus.

Ndonëse ka libra mjaftë ,lexuese nuk ka edhe shumë, shkruan gazeta inFokus. Sipas statistikave të fundit nga 1.775.7435, libra sa janë në të gjitha bibliotekat e vendit ka vetëm 156.535 mijë lexues.

Komuna që ka më së shumti biblioteka është Prishtina, derisa ka komuna që nuk kanë fare janë Leposaviqi, Mamusha, dhe Graçanica, nuk kanë asnjë bibliotekë, sipas ASK-së./Gazeta inFokus/

 

Të tjera