Lajme

Rusia kërkon të blejë nga Koreja e Veriut

Autori: Gazeta inFokus 23:29 | 06 September 2022

Rusia është në proçesin e blerjes së miliona raketave dhe predhave artilerie nga Koreja e Veriut për përdorim në fushën e betejës në Ukrainë, tha një zyrtar amerikan për CNN.

Blerja tregon se ushtria ruse vazhdon të vuajë nga mungesa të rënda të furnizimit në Ukrainë, pjesërisht për shkak të kontrolleve të eksportit dhe sanksioneve, sipas zyrtarit.

SHBA pret që Rusia të përpiqet të blejë më shumë pajisje ushtarake nga Koreja e Veriut në të ardhmen, shtoi zyrtari.

Neë York Times raportoi fillimisht për blerjen. Të dy vendet kishin krijuar marrëdhënie gjatë Luftës Koreane të viteve 1950, me ish-Bashkimin Sovjetik që ishte një përfitues i madh për Korenë e Veriut, duke mbështetur finançiarisht regjimin. Koreja e Veriut ka fajësuar SHBA-në dhe Perëndimin për luftën në Ukrainë.

Lajmet për blerjen e armëve nga Moska nga Koreja e Veriut pasojnë një vlerësim të fundit të SHBA-së se Rusia tani posedon drone të aftë për armë nga Irani, gjithashtu me gjasë për t’u përdorur në luftën në Ukrainë.

SHBA beson se Moska bleu zyrtarisht dronët e serisë Mohajer-6 dhe Shahed – Shahed-129 dhe Shahed-191 – nga Irani dhe u transferuan në Rusi për t’u përdorur në luftën në Ukrainë. Dronët janë të aftë të mbajnë muniçione të drejtuara me saktësi dhe mund të përdoren për vëzhgim.

Rusia ka kërkuar të pengojë përdorimin nga ushtria ukrainase të sistemeve të artilerisë dhe raketave me rreze të gjatë veprimi të furnizuar së fundmi nga Perëndimi, duke përfshirë sistemet raketore të artilerisë së lëvizshmërisë së lartë (HIMARS), në fushën e betejës. Me HIMARS-in, Ukraina ka qenë në gjendje të shënjestrojë dhe godasë me saktësi postet komanduese ruse, qendrat logjistike dhe depot e muniçioneve shumë përtej vijës së frontit.

Gjatë një konferençe në Pentagon, Sekretari i Shtypit i Pentagonit, Brig. Gjenerali Pat Ryder u tha gazetarëve se Rusia i është afruar Koresë së Veriut për të kërkuar muniçion.

“Kërkesa nga Rusia për Korenë e Veriut është tregues i situatës në të çilën ndodhet Rusia”, tha Ryder.

“Ne vlerësojmë se gjërat nuk po shkojnë mirë në atë front për Rusinë, kështu që fakti që ata po i afrohen Koresë së Veriut është një shenjë se ata kanë disa sfida në frontin e qëndrueshmërisë”, shtoi ai. /abcnews.al

Të tjera