Lajme

Rritja e rasteve me Covid-19 në Kosovë, a do të ashpërsohen masat anti-covid

Autori: Gazeta inFokus 19:05 | 06 January 2022

Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Spitalor Klinik e Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi ka thënë se nga takimi që kanë mbajtur dje, kanë dal disa rekomandime të cilat do të analizohen e pastaj do të propozohen masat Anti-COVID.

Ai ka thënë se qytetarët duhet të respektojnë masat Anti-COVID e të vaksinohen në mënyrë që të mbrohen nga ky virus.

“Nga takimi i djeshëm që e kemi pasur, kanë dal disa rekomandime të cilat do të analizohen nga ekipi i ngushtë i ministrit dhe pastaj do të propozohen edhe masat përkatëse për t’u marrë vendimi në nivel të qeverisë”, ka deklaruar ai.

Ai ka bërë thirrje që qytetarët të mbajnë maskën, distancën, higjienën personale e të vaksinohen.

“Tashmë e dimë të gjithë se ka më shumë se një javë që janë identifikuar rastet e para edhe me variantin Omicron të koronavirusit. Tani për tani ne vazhdojmë të bëjmë thirrje që të respektohen masat të cilat janë në fuqi, ato që i kemi pasur prej fillimit të pandemisë, maskën, distancën dhe higjienën personale dhe vaksinimin patjetër”, tha Krasniqi në emisionin Frontal.

Të tjera