Lajme

Rritet numri i të vdekurve në Turqi

Autori: Gazeta inFokus 22:03 | 24 January 2020

Agjensia për Emergjenca dhe Tragjedi në Turqi (AFAD) konfirmon se numri i të vdekurve ka shkuar në 6 persona.

“Sipas përcaktimeve të para, 6 njerëz vdiqën në tërmetin në Elazig”, raporton CNN TURK

Kreu i fshatit Cevtaş, Ramazan Alparslan, në një transmetim direkt për CNN Turk, tha se 4 persona janë nën rrënoja në fshatin e tij.

Ai tha se ka mundur të komunikojnë me dy personat që gjenden nën rrënoja, ndërsa me dy të tjerët jo.

Ka shpërthyer zjarr në një ndërtesë në rrethin të Sevrice në Elazig, lokacioni i prekur më së shumti nga tërmeti i sontëm.

Tërmeti me mangitudë 6.8 ballë i cili ndodhi në Turqi u ndje në shumë fshatra, deri tash mori jetën e katër personave.

Ndërsa disa godina u shkatërruan në Sivrice pas tërmetit, dhe një zjarr i madh shpërtheu në një ndërtesë, raportin CNN TURK.

Qyteti turk Elazig u trondit sonte nga një tërmet prej 6.8 i cili ndodhi rreth orës 20:55.

Observatori Kandilli njoftoi përmasën e tërmetit si 6.5. Ndërsa tërmeti u ndje në provincat fqinje si Adıyaman, Malatya dhe Erzincan, ai u trondit nga një tërmet me madhësi 3.4 në Malatya.

Sipas të dhënave të AGFAD, Elazig u trondit nga një tërmet me madhësi 6.8 me mbrëmje. Ndërsa tërmeti u ndje në provincat fqinje si Adıyaman, Malatya, Erzincan Elazığ. Pati edhe dy tërmete të tjera mbi magnitudë 5.0. Nga ana tjetër, tërmetet ndodhën njëra pas tjetrës në Malatya.

Süleyman Soylu, Ministër i Brendshëm i Turqisë, në deklaratën e dhënë para mediave pak minuta më parë tha se të gjitha janë duke bërë detyrën e tyre dhe se deri më tani nuk ka asnjë të vdekur, raporton CNN Turk

“Të gjithë miqtë tanë janë në fillim të detyrave të tyre. Ka 4-5 ndërtesa të rrënuara në qendrën e Sivrice, asnjë humbje jete nuk na është komunikuar”, tha Ministri Soylu.

Më herët, ministri turk i Mbrojtjes Kombëtare Hulusi Akar, ka bërë një deklaratë pas njoftimeve të para se një tërmet i fuqishëm ka goditur një qytet në pjesën lindore të Turqisë.

Ministrti ka thënë se nuk ka humbje në qendrën Sivrice por nuk ka ende asnjë lajm nga fshatrat.

“Mund të ketë disa humbje jashtë qytetit. Ne përcollëm situatën e nevojshme të vigjilencës në njësitë tona ushtarake. Shokët tanë vazhdojnë përgatitjet e tyre. Nuk ka humbje në qendrën e Sivrice. Lajmet e deritanishme janë relaksuese. Shpresoj që e njëjta të vazhdojë”, tha ai para mediave, raporton CNN Turk.

Të tjera