Lajme

Rritet numri i të infektuarve në Stokholm, u bëhet thirrje qytetarëve të mos udhëtojnë

Autori: Gazeta inFokus 17:24 | 23 February 2021

Autoriteti shëndetësor në Stokholm të Suedisë rekomandon që qytetarët të përdorin maska në transportin publik gjatë gjithë kohës, si dhe në hapësira të brendshme publike ku njerëzit janë në afërsi për një kohë të gjatë.

E gjithë kjo si një përpjekje për të zvogëluar përhapjen në rritje të COVID-19 në kryeqytetin suedez, shkruan CNN.

Rekomandimet e reja do të hyjnë në fuqi menjëherë pasi pati një rritje prej 27% të rasteve të reja me COVID-19 në Stokholm javën e fundit dhe një rritje prej 24% një javë më parë, tha mjekja e kontrollit të infeksionit, Maria Rotzén Östlund, të martën në një konferencë shtypi.

Ajo gjithashtu u bëri thirrje banorëve të mos udhëtonin nëse nuk ishte e nevojshme, përpara pushimit dimëror në shkolla në Stokholm, që do të fillojë javën e ardhshme.

“Unë dua t’ju inkurajoj ju që udhëtoni larg me pushime sportive të mendoni me kujdes për udhëtimin. A mund ta bëjmë të sigurt? Nëse, për shembull, dikush në parti sëmuret gjatë udhëtimit, të gjithë duhet të qëndrojnë në shtëpi, askush nuk lejohet të dalë në radhët e ashensorëve të skive ose të lëvizë midis të tjerëve”, tha Östlund.

“Ata që udhëtojnë gjithashtu nuk duhet të takojnë të tjerë njerëzit jashtë shtëpisë së tyre dhe blejnë gjithçka në shtëpi për të shmangur dyqanet”.

Të tjera