Lajme

Rritet numri i të infektuarave në Kosovë me koronavirus

Autori: Gazeta inFokus 15:04 | 18 May 2021

Shifrat e të infektuarve gjate 24-orëve është rritur.

Sipas IKSHPK-së gjatë kësaj kohe janë infektuar 64 persona, shkruan Gazeta Infokus.

Ndersa një person nga Gjilani ka ndërruar jetë.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.297 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 64 raste pozitive”, thuhet në raport.

Numri total i rasteve pozitive është 107.003 raste nga 575.614 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.227 raste të vdekjes./Gazeta Infokus.

Të tjera