Lajme

Rritet çmimi për të shkuar në Haxh, sivjet do të jetë 6 mijë e 350 euro

Autori: Gazeta inFokus 11:56 | 21 March 2023

Bashkësia Islame e Kosovës, ka bërë të ditur se çmimi për të shkuar në Haxh këtë vit do të jetë 6 mijë e 350 euro.

Ky çmim sipas Klan Kosovës është vendosur në mbledhjen e mbajtur nga kryesia e BIK-ut, bazuar në çmimet e akomodimit, taksave të ndryshme në Arabinë Saudite e aviotransporti.

Kujtojmë se vitin e kaluar, çmimi për të shkuar në Haxh ishte 5 mijë e 700 euro.

Vitin e kaluar, Kosova u rendit në top 15- shën e shteteve më të shtrenjta për të shkuar në Haxh për vitin 2022.

Haxhi kryhet brenda dhjetë ditëve të muajit Dhul Hixhxhe të kalendarit islam. Dhe është një nga pesë shtyllat e islamit, pas besimit, namazit, zeqatit e agjërimit të Ramazanit.

Artmotion platforma më e pasur sportive në shqiptari

Të tjera