Lajme

Rriten temperaturat, ky është parashikimi i motit për sot dhe ditët në vijim

Autori: Gazeta inFokus 07:09 | 27 April 2021

Në ditët e fundit të muajit prill mot më i ngrohtë. Sot e nesër me mundësi për reshje shiu. Deri të premten temperaturat rriten edhe mbi 25C.

Cilësia e ajrit në dy ditët e para të javës, mbetet në vlera të pranueshme dhe mesatare. Nga e marta dhe dita e mërkurë mbi rajon do të shtrihet mbi rajon pluhur saharian, që do të rrisë koncentrimin e pluhurit në atmosferë, kështu që ditën e mërkurë indeksi i cilësisë së ajrit mund të përkeqësohet edhe në vlera të dobëta.

27.04 – Herët në mëngjes reshje të dobëta shiu. DItën kryesisht me vransira, e mundësi për riga lokale shiu.

28.04 – Ngrohtë, vransira dhe intervale me diell. Në mëngjes reshje lokale shiu. Ditën priten rrebeshe të shpërndara shiu me bubullima.

29.04 – Kryesisht me diell dhe më ngrohtë.

30.04 – Kryesisht me diell dhe shumë ngrohtë. Pasdite përreth viseve malore mundësi për rrebeshe shiu dhe bubullima.

Temperaturat minimale në rritje nga 4C, të hënën deri në 12C ditën e premte. Ndërkaq, maksimalet gradualisht nga 17C që mund të zbresin lehtë ditën e martë, deri të premten arrijnë edhe në 26C.Do të fryj erë mesatare nga jugperëndimi 3-8m/s, e ditën e premte paksa më të fuqishme deri në 15m/s.Shtypja atmosferike me tendencë të rënie edhe nën vlera normale deri ditën e mërkurë.

Të tjera