Lajme

Rrëshqitjet e dheut në Japoni, 80 të zhdukur

Autori: Gazeta inFokus 06:47 | 06 July 2021

80 persona rezultojnë akoma të zhdukur pas rrëshqitjeve të dheut në Japoni në një qytet bregdetar.

Rreth 1.500 anëtarë të shërbimeve të shpëtimit janë duke kërkuar të zhdukurit nën rrënojat e shtëpive të shkatërruara dhe grumbullin e gurëve në vendin e famshëm turistik, raportojnë mediat lokale.

Mësohet se rreth 130 shtëpi dhe ndërtesa u shembën në rrëshqitjet e dheut të shkaktuara nga reshjet e mëdha të shiut. Të paktën tre njerëz humbën jetën dhe rreth 550 u larguan nga shtëpitë e tyre dhe u zhvendosën në hotele dhe qendra strehimi.

-Advertisement-

Sipas informacioneve zyrtare, të paktën 23 persona u shpëtuan gjatë fundjavës.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Black Friday ne Artmotion

Të tjera