Lajme

Rohde: Normalizimi duhet të rezultojë me njohje, nëse edhe Kosova edhe Serbia duan t’i bashkohen BE-së

Autori: Gazeta inFokus 14:34 | 04 July 2024

Ambasador i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka folur për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, dhe njohjen e njëra-tjetrës.

Ai, me anë të një postimi në platformën X, ka thënë se kjo është kusht për të dyja shtetet në duan të vazhdojnë para me rrugën drejt Bashkimit Evropian.

“Normalizimi duhet të rezultojë me njohje, nëse edhe Kosova edhe Serbia duan t’i bashkohen BE-së”

-Advertisement-

“Shumë shpesh ajo që është etiketuar ‘hap pas hapi’ rezulton të jetë ‘me të njëjtën monedhë’ që nuk ndihmon asnjërën palë. Vendimet e guximshme janë shumë të nevojshme!”, ka shkruar Rohde, duke thënë se të gjitha këto i ka deklaruar në një intervistë në TËVË1.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
UNI – Universum International College sërish pjesë e Panairit të Edukimit, vazhdon të ofroj studime me standarde amerikane

Të tjera