Kulturë

Restaurohet shtëpia tradicionale e familjes Sokoli në Prizren

Autori: Gazeta inFokus 20:01 | 07 November 2023

Është kryer restaurimi i shtëpisë tradicionale të familjes Sokoli në Prizren.

Këtë lajm e ka dhënë ministri për Kulturë, Rini dhe Sport, Hajrulla Çeku, raporton Klan Kosova.

Shtëpia e familjes Sokoli që ndodhet në rrugën “Adem Jashari” në Prizren, konsiderohet pasuri e trashëgimisë kulturore.

-Advertisement-

Asaj i është ri-konstruktuar çatia, fasada dhe i është bërë trajtimi i strukturës së dyshemesë së meskateve.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

UNI-Universum International College ofron qasje në arsim global për studentët kosovar

Të tjera