Sport

Rekord historik për Liverpoolin dhe Ajaxin, mund t’u bashkohet Bayerni

Autori: Gazeta inFokus 13:08 | 08 December 2021

Në mbyllje të gjysmës së parë të ndeshjeve të raundit të fundit të grupeve të Championsit, dy skuadra ia dolën të kuaifikohen me një ecuri perfekte prej gjashtë fitoresh radhazi: Ajaxi i Amsterdamit dhe Liverpooli. Kurrë më parë këto dy skuadra nuk kishim mundur t’i fitonin të gjitha sfidat e kësaj faze që kur Liga e Kampionëve nisi me këtë format në sezonin 1992-1993.

Asnjë skuadër angleze apo holandeze nuk kishte mundur më parë ta mbyllte fazën e grupeve me 6 fitore në po kaq ndeshje. Për herë të parë këtë rekord e ka shënuar Milani në sezonin ‘92-’93, për të vijuar me PSG (‘94-‘95), Spartakun e Moskës (‘95-‘96). Barcelonën (‘02-‘03), Realin e Madridit dy herë (‘11-‘12, ‘14-‘15) dhe Bayernin e Mynihut dy sezone më parë (‘19-‘20).

Në fakt, kampionët e Gjermanisë do të bëheshin skuadra e tretë që e arrin këtë ecuri në këtë sezon, nëse do të fitojnë në mbrëmje me Barcelonën.

I fituan të gjitha ndeshjet në grupet e Champions:

Të tjera