Lajme

Reciprocitet mes tensioneve, The Guardian: Çfarë ndodhi mes Kosovës dhe Serbisë

Autori: Gazeta inFokus 12:38 | 03 October 2021

Në një pikë karburanti të braktisur, gjysmë milje nga pika kufitare Jarinjë e Kosovës me Serbinë, një flamur serb ishte vendosur në çati. Një grup të rinjsh u ulën në arka të përmbysura të birrave, duke shpërndarë shishe me ujë dhe raki shtëpie në gota të vogla plastike. Kështu e pëshkruan situatën e ditëve të fundit në veri të Kosovës, gazeta e njohur britanike, The Guardian, transmeton Gazeta Express.

Rruga malore pranë tyre, e rrethuar nga të dyja anët nga grupet e protestuesve rreth tendave dhe zjarreve të ndezura të kampit, ishte e bllokuar mirë nga kamionët e ngarkuar rëndë.

Ndërsa tregon shkakun e tensioneve në pikëkalimet kufitare me Serbinë, gazeta britanike shkruan se “skenat pranë fshatit Jarinjë mund të duken misterioze për botën e gjerë”.

-Advertisement-

Bllokimi në dy vendkalimet kufitare nga serbët në Kosovë kishte bërë që qeveria kosovare të dërgonte forcat speciale të policisë për të mbajtur kufijtë e hapur. Kjo u pa në Beograd si një provokim i mjaftueshëm për vendosjen e avionëve luftarakë dhe tankeve në skena që i bënë jehonë të mjaftueshme të kaluarës që liderët ndërkombëtarë ta ndiejnë nevojën për të bërë thirrje për qetësi, shkruan The Guardian.

Policia e Kosovës raportoi fundjavën e kaluar se një ndërtesë komunale e përfshirë në lëshimin e regjistrimeve të automjeteve ishte djegur. Një e dytë ishte sulmuar me granata, të cilat nuk kishin arritur të shpërthenin. KFOR-i i drejtuar nga NATO, që ka pasur një rol paqeruajtës në Kosovë që nga viti 1999 i rriti patrullat. Ministri i Mbrojtjes i Serbisë erdhi për ta vëzhguar kufirin, i shoqëruar nga ambasadori i Rusisë në Beograd – një shfaqje alarmante për shumë njerëz.

Mosmarrëveshja për targat ishte përshkallëzuar në mënyrë të rrezikshme. Jetët ishin vënë në rrezik, thuhet më tej.

Për shumë vëzhgues, zhvillimet gjatë dy javëve të fundit kanë nxjerrë në pah mungesën e lidershipit ndërkombëtar për këtë çështje, veçanërisht nga BE-ja.

Javën e kaluar, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, theksoi se e ardhmja e të ashtuquajturit “Ballkani Perëndimor” – Shqipërisë, Bosnjë dhe Hercegovinës, Kosovës, Maqedonisë së Veriut, Malit të Zi dhe Serbisë është në Bashkimin Evropian.

Megjithatë, si Serbia, Kina dhe Rusia, pesë nga 27 vendet anëtare të BE -së – Sllovakia, Rumania, Greqia, Qipro dhe Spanja ende nuk e njohin Kosovën, kryesisht nga frika e inkurajimit të lëvizjeve për pavarësis brenda territoreve të tyre, shkruan gazeta britanike.

Presidenti i Francës Emmanuel Macron e ka bërë të qartë se duke pasur parasysh degradimin e sundimit të ligjit në Poloni dhe Hungari dhe dobësinë e institucioneve të Brukselit në përgjigjen ndaj këtij kërcënimi, prioritet i BE-së duhet të jetë forcimi i asaj që ata e kanë. Është një “jo” për zgjerim nga Parisi”, tha Vjosa Musliu, profesoreshë e marrëdhënieve ndërkombëtare në Bruksel. “Duke pasur parasysh qëndrimin e çrregullt ndaj rajonit, veçanërisht në javët e kaluara, BE-ja shfaqet si aktori më jonormal në të gjithë këtë strukturë.”

BE-ja e ka paraqitur dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit si thjesht teknik, por në fakt është thellësisht politik dhe kërkon udhëheqje, shtoi Musliu: “Nuk mund ta injorosh elefantin e madh në dhomë.”

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Presidenti i UNI z. Alejtin Berisha, folës mbi temën “Women’s Role in Artificial Intelligence Development” në DOKUTECH, edicioni i 11-të

Të tjera