Shëndetësi

Receta/ Antibiotiku më i fuqishëm natyror!do ju ndryshojë jetën

Autori: Gazeta inFokus 07:40 | 25 May 2020

Si mjalti ashtu edhe hudhra kanë veti të fuqishme antibiotike që konsolidojnë sistemin tuaj imunitar.

Nga njëra anë, përfitimet e mjaltit me ujë të nxehtë përfshin dëbimin e të gjitha toksinave nga trupi juaj dhe nga ana tjetër, hudhra njihet që është një ushqyese me shumë më pak kalori.

Cilat janë përfitimet e mjaltit dhe hudhrës?

-Advertisement-

Ushqen lëkurën tuaj:

Një përzjerie e hudhrës dhe mjaltit rinovon lëkurën tuaj dhe i jep një shkëlqim të përhershëm.

Kuron ftohjen e zakonshme dhe alergjitë:

Karakteristikat anti-bakteriale të mjaltit dhe hudhrës kurojnë të ftohtin e zakonshëm dhe alergjitë në pak ditë.

Forcon imunitetin:

Përzierja e hudhrës dhe mjaltit ndihmon në forcimin e imunitetit.

Përveç përfitimeve kryesore, përfitime të tjera të hudhrës dhe mjaltit përfshijnë menaxhimin e niveleve të kolesterolit tuaj, ndihmon në uljen e shanseve të sulmit në zemër dhe shumë më tepër.

Le të shqyrtojmë disa karakteristika të hudhrës dhe mjaltit për të ditur se sa mund të ndikojnë në trupin tuaj.

Hudhra përdoret pothuajse në të gjitha pjatat që përgatiten për t’i shtuar aromë atyre. Por, vetitë e hudhrës janë përtej të qenit një forcues i shijes. Hudhrat e papërpunuara janë shumë më tepër se kaq. Hudhra është përdorur që nga kohërat e lashta për të shëruar sëmundje të ndryshme. Kultura të ndryshme i përdorin për përfitime të ndryshme. Kinezët i përdorin për tretje dhe çrregullime të frymëmarrjes dhe në kulturën romake përdoren për çrregullime gastrointestinale dhe zvogëlojnë sëmundjet e kyçeve.

Përbërësi jetik përgjegjës për vetitë magjike të hudhrës është alliin. Kur kafshoni në hudhër, alliina vjen në kontakt me trupin tuaj dhe bëhet alicinë e cila ka veti antibakteriale, antifungale dhe antivirale. Ky përbërës ruhet në hudhër kur e keni të papërpunuar. Pasi të shtoni hudhrat në përgatitjen e ushqimit tuaj, ju prireni ta shkatërroni këtë përbërës dhe vetitë e tjera shëruese duke e ngrohur atë. Hudhra ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit, trajton ftohjen e zakonshme dhe forcon sistemin tuaj imunitar.

Mjalti është përdorur si ilaç natyral që nga kohërat e lashta. Ai ka veti ushqyese dhe medicinale që e bëjnë atë ilaçin perfekt natyror. Ju duhet të mendoni se çfarë e bën mjaltin një gjë kaq të bukur? Përgjigja është antioksidantët dhe enzimat e pranishme në mjaltë, gjithashtu mineralet që ai përmban si magnez, fosfor, kalcium, hekur, zink, kalium, vitaminë B6, niacin, thiamin etj.

Tani imagjinoni, efektin madhështor në trupin tonë kur marrim një përzierje mjalti dhe hudhra. Përfitimet nga ky kombinim janë të shumëfishta.

Si ta përgatisni këtë përzjerje?

Gjërat që ju nevojiten:

-12-13 kokrra hudhër

-Një filxhan mjaltë (afërsisht 335g)

-Një kavanoz i vogël me kapak të shtrënguar.

Procesi:

-Merrni 12 kokrat e hudhrës dhe qërojini.

-Vendosni në kavanoz.

-Hidhni ngadalë gotën e mjaltit në kavanoz.

-Hiqni flluska të bllokuara nga ajri, nëse ka me një lugë.

Sigurohuni që hudhrat të jenë zhytur plotësisht në mjaltë.

-Mbulojeni përzierjen me kapak dhe lëreni atë për disa ditë.

-Pas disa ditësh, hapeni kapakun dhe përdoreni çdo ditë për të dëshmuar rezultate të shkëlqyera në trupin tuaj.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
E treta e verteta, shpallet fituesi I trete I Lojes Shperblyese se Artmotion?

Të tjera