Lajme

Reagimi i ashpër i djalit të Hysni Gucatit

Autori: Gazeta inFokus 13:42 | 18 May 2022

Sot në Gjykatën Speciale është shpallur vendimi për dy krerët e OVL UÇK-së, Nasim Haradinaj e Hysni Gucati.

Haga i ka dënuar të dy me nga katër vjet e gjysmë burg për zbulimin e dokumenteve konfidenciale të Prokurorisë së Hagës.

E nuk mungoj edhe ragimi i djalit të tij, Musli Gucati.

Ai me disa rreshta të një poezie të Gjergj Fishtës, i reagoi fuqishëm vendimit të Gjykatës Speciale.

“Sot ishim dëshmitar se si padrejtësia triumfoj mbi drejtësi.

“Uh! Evropë, ti kurva e motit!

Që i re mohit, besës së Zotit!

Po, á ky asht sheji i qytetnisë?

Me da token e Shqypnisë,

Për me mbajt klyshtë e Rusisë”

Gjergj Fishta

Krenar me ju Hys dhe Nasim”, ka shkruar ai.

Të tjera