Rajoni dhe Bota

Rasti i parë në botë- Lind foshnja me tre organe gjenitale

Autori: Gazeta inFokus 16:39 | 03 April 2021

Një djalë irakian i cili ka lindur vitin e kaluar me tre penise mund të jetë i pari i këtij lloji, thonë mjekët.Dy penisët shtesë, të cilët nuk ishin funksionalë, u hoqën nga kirurgët.Megjithëse ka afërsisht 100 raste të foshnjave në të gjithë botën që kanë lindur me dy penise, mjekët në Mosul, Irak, thanë se rastet e foshnjave të lindura me tre penisë janë jashtëzakonisht të rralla, saqë mund të jetë rasti i parë i regjistruar i këtij lloji.

Ndërsa foshnja lindi vitin e kaluar, historia e çuditshme u bë i ditur nga Daily Mail të premten, e cila sqaroi se rasti u vu re pasi prindërit mendonin se ishte ënjtur në skrotumin e tij.Sidoqoftë, mjekët shpejt gjetën dy penise shtesë pa uretër tek fëmija. Penisi i tij primar ishte 2 cm dhe plotësisht funksional.“Triphallia (tre penise) është një gjendje e pa raportuar te njerëzit deri më tani”, thuhet në Revistën Ndërkombëtare të Raporteve të Rasteve të Kirurgjisë, duke shtuar se “pacientët me penise supermumare kanë paraqitje unike dhe asnjë rast nuk është identik”.

Po ashtu thuhet se trajtimi është i vështirë “sepse paraqet aspekte mjekësore dhe kozmetike”.

Të tjera