Lajme

Rasti i 11-vjecares, kërkohet shkarkimi i kryeprokurorit të Prishtinës

Autori: Gazeta inFokus 13:31 | 05 September 2022

Në protestën e sotme të organizuar nga Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist, për rastin e përdhunimit të 11-vjeçares, është kërkuar shkarkimi i kryeprokurorit të Prishtinës, Kujtim Munishi.

Protestuesit kanë këmbëngulur se nuk do të largohen nga objekti i prokurorisë deri sa të shkarkohet apo ta japë dorëheqje Munishi.

Organizatorët e akuzuan prokurorinë se ajo ishte në dijeni për dhunimin dhe trafikimin e 11-vjecares para disa muajsh. Sipas tyre, u desh një protestë masive që informatat në lidhje me rastin të dilnin në pah.

Ndonëse të gjithë të dyshuarit janë arrestuar, organizatorët thonë se kjo nuk jep qetësi e siguri për gratë e vajzat pasi sipas tyre, prapë mund të ndodhin përdhunime.

 <a
 <a

Të tjera