Lajme

Raportohen rastet e para në Korenë e Veriut, si do të duket pandemia në shtetin e izoluar?

Autori: Gazeta inFokus 09:48 | 15 May 2022

Për gati dy vjet e gjysmë, Koreja e Veriut ka qëndruar në pretendimin e saj se nuk ka pasë asnjë rast të COVID-19. Por jo më.

Këtë javë, vendi konfirmoi infeksionet e para. Kombi shumë i izoluar i ishte përgjigjur pandemisë duke mbyllur kufijtë e tij, megjithëse pak besonin se kishte arritur vërtet t’i shpëtonte virusit.

Tani, autoritetet jo vetëm që po e pranojnë prezencën e virusit, por po shpallin një betejë të gjithanshme për ta kontrolluar atë, me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong-un që e quajti atë “trazimi më i madh” që ka rënë mbi kombin që nga themelimi i tij. Është vendosur një bllokim kombëtar.

Vështirë se ndonjë vend në botë është i paprekur nga koronavirus. Rastet janë regjistruar në kampin bazë të Everestit dhe në Antarktidë. Përgjigjet e kombeve individuale ndaj pandemisë kanë ndryshuar në ashpërsi, por kanë nënkuptuar gjerësisht programe vaksinash, testime, distancim shoqëror dhe kufizime në udhëtime.

Mënyra se si do të shpaloset pandemia në Korenë e Veriut ka të ngjarë të mbetet e errët, duke pasur parasysh sekretin e kombit, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Ka frikë se COVID mund të jetë katastrofik atje. “Jam vërtet i shqetësuar se sa njerëz do të vdesin,” tha një nga ekspertët që foli për BBC-në.

Sfida dërrmuese me të cilën përballet Koreja e Veriut është se vendit i mungojnë armët më efektive kundër COVID.

Në mungesë të një fushate vaksinimi masiv, Koreja e Veriut do të kthehet në mbrojtjen e vetme kryesore kundër koronavirusit: bllokadat.

Kim ka thënë se Koreja e Veriut duhet të “mësojë në mënyrë aktive” nga mënyra se si Kina iu përgjigj pandemisë.

Ndihma është e disponueshme nëse Koreja e Veriut do ta pranojë atë.

Si Kina ashtu edhe OBSH i kanë ofruar më parë ndihmë Koresë së Veriut, në formën e vaksinave, por autoritetet i kanë refuzuar ato.

Të tjera