Lajme

Qindra korba të ngordhur bien nga qielli, ekspertët të tronditur: Nuk e dimë se çfarë po ndodh!

Autori: Gazeta inFokus 21:15 | 28 September 2021

Qindra korba të ngordhur janë duke rënë nga qielli çdo ditë në Ust-Tarka, një fshat në rajonin rus të Oblastit në Siberinë jug-perëndimore

Sipas mediave të huaja, ekspertët thonë se panorama e tyre i ngjan një apokalipsi dhe se fenomeni është mjaft i cuditshëm.

Sergei Kuzlyakin, mjeku kryesor i departamentit veterinar të Ust-Tarksk, u tha mediave lokale se testet janë kryer për të përcaktuar shkakun e vdekjes masive të shpendëve.

Duke folur për NSK ai tha se zogjtë dhe kafshët e tjera me sa duket nuk ishin dëmtuar, vetëm korbat dhe se ka pasur “disa qindra vdekje në ditë”.

Eksperti shtoi se disa prej trupave janë dërguar në Novosibirsk për tu analizuar në një përpjekje për të gjetur se çfarë ka ndodhur, ndërsa të tjerët janë mbledhur dhe djegur.

Ai dyshon se korbat e zakonshëm ishin helmuar.

“Me shumë mundësi po flasim për helmim. Por me çfarë janë helmuar zogjtë gjithashtu nuk është ende e qartë, rezultatet e studimit do të ndihmojnë për të përcaktuar edhe këtë,” tha ai.

Thuhet se tufa të mëdha fluturonin mbi zonë, por që atëherë janë zhdukur, duke lënë vetëm kufomat e tyre të shpërndara.

Një dekadë më parë kishte raporte shqetësuese për mijëra zogj që binin nga qielli të ngordhur pranë në Arkansas në SHBA.

Incidente të tjera të ngjashme ndodhën atëherë në të gjithë botën, duke përfshirë vdekjet masive të gaforreve në Kent, breshkat në Itali dhe xhaketat në Suedi.

Të tjera