Lajme

Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut pritet të votohet të shtunën, kjo është përbërja

Autori: Gazeta inFokus 15:32 | 11 January 2022

Kandidati për kryeministër, Dimitar Kovaçevski dorëzoi në Kuvend përbërjen dhe programin qeveritar.

Prioritetet programore sipas tij janë tejkalimi i krizave dhe përmirësimi i standardit jetësor të qytetarëve.

“Prioritet kryesor është menaxhimi me krizën energjetike në shtet, krizë evropiane e cila ndjehet edhe te ne. Prioritet i dytë është ngritja e standardit jetësor të qytetarëve dhe kompanive, përfshi rritjen ekonomike. Prioritet i tretë është përmbushja e qëllimeve infrastrukturore, projekte të cilat janë siguruar me buxhetin e vitit 2022”, tha sot kandidati për kryeministër, Dimitar Kovaçevski.

Kovaçevski theksoi se hapja e negociatave me BE-në dhe anëtarësimi i plotë mbeten alternativa e vetme e Maqedonisë së Veriut. Mbetjen e disa kuadrove në kabinetin e ardhshëm qeveritar, Kovaçevski e arsyeton me arritjen e rezultateve politike në dikastere të caktuara.

“Mbi bazën e analizave duket rritje e performancave në ministritë me të cilat udhëheqin, kanë rritur standardin e punës dhe kanë realizuar pjesën operative dhe pjesën e investimeve kapitale në nivel të lartë bazuar në programin e Qeverisë”, u shpreh Kovaçevski.

Debati mbi programin e Qeverisë dhe formatin e saj kadrovik do të zhvillohet në fundjavë. Të shtunën do të thirret seanca, ndërsa të dielën para mesnate duhet hedhur në votim. Kabineti i ardhshëm qeveritar do të numërojë 21 pozicione, nga të cilat tre zëvendëskryeministra, 17 ministra, në mesin e tyre një ministër pa resorë.

Kryeministër Dimitar Kovaçevski

Zëvendëskryeministre për Luftë kundër Korrupsionit Sllavica Gërkovska

Zëvendëskryeministër për Çështje Ekonomike Fatmir Bytyqi

Zëvendëskryeministër për Çështje Evropiane Bojan Mariçiq

Ministër i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski

Ministër i Punëve të Jashtëm Bujar Osmani

Ministre e Mbrojtjes Sllavjanka Petrovska

Ministër i Financave Fatmir Besimi

Ministër i Drejtësisë Nikolla Tupançevski

Ministër i Sistemit Politik Artan Grubi (zëvendëskryeministër)

Ministre e Kulturës Bisera Kostadinovska Stojçevska

Ministër i Shëndetësisë Bekim Sali

Ministër i Bujqësisë Lupço Nikollovski

Ministre e Punës dhe Politikës Sociale Jovana Trençevska

Ministër i Transportit dhe Lidhjeve Bllagoj Boçvarski

Ministër i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi

Ministër i Arsimit dhe Shkencës Jeton Shaqiri

Ministër i Ekologjisë Naser Nuredini

Ministër i Shoqërisë Informatike dhe Administratës Admirim Haliti

Ministër i Vetëqeverisjes Lokale Goran Milevski

Ministër pa resor-përgjegjës për Diasporën Xhemail Çupi

Të hënën bëhet pranim-dorëzimi i detyrave. Qeveria e ardhshme do të numërojë shumicë prej 64 deputetëve, si koalicion mes LSDM-së dhe partnerëve parazgjedhor, BDI, Alternativa dhe PDSH./Alsat/

Të tjera