Fun & Video

Puthja mes një hebreu dhe një palestinezi bëhet virale

Autori: Gazeta inFokus 08:55 | 12 January 2019

Hebraizmi dhe Islami ulin armët e tyre përballë një dashurie të aftë për të shfuqizuar çdo konflikt, madje edhe më të gjatë dhe më të pashërueshme: për fat të keq është vetëm provokimi i propozuar në rrjetet sociale nga fotografi italian Matteo Menicocci dhe së shpejti u bë virale. “Pace, Love and Provocation”: ky është emërtimi që shoqëroi imazhin e përbashkët në Instagram dhe që është mirëpritur nga qindra ‘like’ dhe komente.

Matteo është një fotograf 30 vjeçar dhe aktivist i Lgbt. Gjatë festës së Vitit të Ri të kaluar në Tel Aviv dhe Jerusalem me të fejuarin e tij, Riccardo, ai ishte viktimë e sulmeve homofobike nga disa djem që i ofenduan ata në rrugë.

Nga atje lindi ideja e marrjes së një imazhi të fuqishëm për të thënë mjaftueshëm për intolerancën dhe konfliktin shumëvjeçar midis palestinezëve dhe hebrenjve.

Të tjera