Lifestyle

Pse qershitë janë kaq të vlefshme për trupin tonë!

Autori: Gazeta inFokus 13:46 | 18 May 2022

Mund të keni provuar shumë këshilla dhe truke për të rregulluar ankthin dhe problemet e gjumit dhe ndërsa disa prej tyre duhet të kenë funksionuar gjithashtu, kjo është një mënyrë super e shijshme për të relaksuar mendjen tuaj dhe për të rritur nivelet e melatoninës së hormonit të gjumit.

Ngrënia e qershisë jo vetëm që ju bën të gëzuar, por gjithashtu ju ndihmon të përmirësoni mirëqenien tuaj fizike dhe mendore. Nga kontrolli i niveleve të sheqerit deri te reduktimi i acidit urik të tepërt, qershitë kanë shumë përfitime të mrekullueshme.

Ekspertja Dr Dixa Bhavsar në postimin e saj të fundit në Instagram e quan qershinë një frut perfekt për mirëqenien fizike dhe mendore. Ajo thotë se qershitë rrisin nivelet e melatoninës antioksiduese në trupin tuaj, e cila ju ndihmon të relaksoheni dhe të keni gjumë të mirë. Një ilaç i mrekullueshëm për pagjumësinë, melatonina në qershi mund të kalojë lehtësisht barrierën gjak-tru dhe të prodhojë efekt qetësues në neuronet e trurit, qetëson mendjen tuaj dhe zvogëlon ankthin dhe nervozizmin, i cili gjithashtu ndihmon në lehtësimin e dhimbjes së kokës për shkak të tensionit ose stresit.

“Qershitë janë të pasura me vitaminë A dhe C. Ato janë të mira për sytë dhe gjithashtu për hidratimin e lëkurës. Qershitë kanë kalium të lartë. Kjo ndihmon në rregullimin e ritmit të zemrës dhe presionit të gjakut dhe gjithashtu redukton rrezikun e hipertensionit. Fitosteroli i pranishëm në qershi është ndihmon për të reduktuar kolesterolin e keq”, thotë ekspertja duke elaboruar mbi përfitimet e qershive.

– Qershitë ndihmojnë në ruajtjen e Ph në gjak dhe gjithashtu kontrollojnë nivelet e sheqerit. Qershitë e tharta janë të mrekullueshme për pacientët me diabet dhe gjithashtu kanë veti anti-inflamatore që e bëjnë atë një frut të mrekullueshëm për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet autoimune.

– Ndihmon gjithashtu në reduktimin e acidit urik të tepërt nga trupi

– Ndihmon gjithashtu në detoksifikimin e mëlçisë dhe humbjen e peshës.

– Qershitë janë më të mirat për çekuilibrin dhe marramendjen

– Nga lëkura te sytë, zorrët dhe zemra, qershitë janë zgjidhja perfekte.

Etiketa:

Të tjera