Lajme

Pse letrat e shkruara me dorë nga Mbretëresha Elizabeth ishin të veçanta

Autori: Gazeta inFokus 19:38 | 15 September 2022

Mbretëresha Elizabeth ka qendruar në fron për 70 vjet dhe ka qenë shumë serioze, por ajo kishte një anë komike.

Pas vdekjes së saj, histori të panjohura dolën në dritë dhe tregojnë anën e saj më lozonjare.

Përmes një dokumentari të publikuar në maj të këtij viti u zbulua se ajo kishte një “zakon qesharak” për të shkruar letra që supozohej të ishin nga qentë e saj të dashur “corgi” .

Zbulimi u bë nga komediani Alexander Armstrong, dhe sipas New York Post, Armstrong shpjegoi se monarkia do t’u shkruante letra qenve të anëtarëve të stafit të saj nga corgis.

Sipas Armstrong, letrat ishin edhe gazmore. “Do të doja t’i kujtoja ato. Mbaj mend që mbaja barkun, ulërija nga e qeshura sepse ishte vërtet qesharake”, theksoi ai.

Dashuria e Mbretëreshës Elizabeth për corgis nuk ishte sekret. Mbretëresha Elizabeth thuhet se ndaloi mbarështimin e corgis në 2015 sepse ajo “nuk donte t’i linte pas”, sipas Independent. Megjithatë, ajo la pas katër qen, duke përfshirë dy korgi të quajtur Muck dhe Sandy, një dorgi të quajtur Candy dhe Lissy-n./abcnews.al

Të tjera