Lifestyle

Pse duhet të kryeni marrëdhënie çdo ditë

Autori: Gazeta inFokus 11:04 | 15 November 2019

1.Përveçse “Pse jo?”, ka një mal me arsye për të bërë seks çdo ditë të javës, muajit, vitit.

Seksi i shpeshtë ju bën të dukeni më të rinj, dhe plot vetëbesim!
Ekspertët kanë arritur në përfundimin se njerëzit të cilët dukeshin 7-12 vjet më të rinj se ç’ishin, kryenin marrëdhënie seksuale të paktën 3 herë në javë. Gjithashtu, ata ishin më të sigurtë në vetvete dhe në identitetin e tyre seksual.

2.Ul rrezikun e kancerit të prostatës
Sipas studimit të fundit të degës mjekësore të Harvardit, meshkujt që ejakulojnë më shpesh e kanë më të ulët rrezikshmërinë ndaj kancerit në prostatë, deri në 22 përqind!

3.Dhimbjet e periodave, lehtësohen.

Rreth 9% e femrave masturbohen qëllimisht, për të lehtësuar dhimbjet e barkut që u shkaktonin mestruacionet. Ato shihnin rezultate të dukshme në lehtësimin e këtyre dhimbjeve.

4.Ul presionin e gjakut dhe nivelin e stresit
Njerëzit që kryejnë më shumë marrëdhënie seksuale kanë presion më të ulët të gjakut dhe reagim më të mirë ndaj stresit në krahasim me njerëzit të cilët nuk kryejnë marrëdhënie me një partner, ose masturbohen.

5.Seksi të bën gjeni!
Ky përfundim erdhi mbas një studimi të Universiteteve të Maryland në Amerikë dhe Univeristetit të Seulit, në Korenë e Jugut. Ata zbuluan se duke ulur nivelin e stresit, seksi përmirësonte aftësinë për të menduar, duke na bërë më inteligjentë. Çfarë po prisni?!

Të tjera