Lifestyle

Pse disa njerëz i urrejnë përqafimet?

Autori: Gazeta inFokus 07:50 | 19 September 2023

Ka disa njerëz që nuk duan të përqafohen. Sipas revistës “Time”, një studim i plotë psikologjik, shpjegoi pse disa njerëzve nuk iu pëlqen të përqafohen:

Një nga arsyet është se këta njerëz u rritën pa këtë lidhje dhe kjo është arsyeja pse kur ata përqafohen ndihen të parehatshëm. Për shembull, në një familje që nuk e ka demonstruar këtë edhe fëmijët kur të rriten do të ndjekin të njëjtin model me fëmijët e tyre.

Mungesa e përqafimeve mund të ndikojë në trup në dy mënyra: ul kapacitetin për dhembshuri dhe bllokon lirimin e hormoneve që ndihmojnë në krijimin e lidhjeve.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Stone Castle Vineyards & Winery Fituese e çmimeve të shumta në USA Spirits & Wine Ratings 2023

Të tjera