Lajme

PSD-ja dorëzon kallëzim penal ndaj Liburn Aliut

Autori: Gazeta inFokus 16:51 | 24 April 2024

Partia Socialdemokrate ka dorëzuar kallëzim penal në Prokurorinë Speciale ndaj ministrit të Ambientit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu dhe Naser Hafizit zëvendësues i Drejtorit të Autoritetit Rajonal të Pellgjeve Lumore nën dyshimet se i kanë shkaktuar Kosovës dhjetëra miliona euro dëme duke ua shlyer borxhin në forma të kundërligjshme kompanive që merren me ambalazhimin e ujit në Kosovë.

Kështu anëtari i PSD-së, Frashër Krasniqi, teksa i ka bërë thirrje Prokurorisë Speciale që të veprojë më shpejt, ka theksuar se nuk mund ndodhë një krim i përmasave të tilla pa dijeninë e Aliut dhe kryeministrit, Albin Kurti.

“Një javë ditë raportohet që ka shkelje ligjore dhe falje të miliona eurove dhe Liburn Aliu nuk e thotë asnjë fjalë. Del the thotë që janë shpifje për vendime që janë marrë nga ministria e vetë dhe të cilat i janë dorëzuar kabinetit të ministrit. Nuk mund të ndodhë një krim i përmasave të tilla pa dijeninë e Liburn Aliut dhe të kryeministrit Albin Kurti”, ka thënë Krasniqi.

-Advertisement-

Kujtojmë se “AlbanianPost” ka raportuar për keqpërdorime milionëshe të ministrit Aliu dhe zëvendësuesit të Drejtorit të Autoritetit Rajonal të Pellgjeve Lumore, Naser Hafizi.
Ndërsa, Aliu i ka mohuar këto raportime duke i quajtur shpifje.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
UFC EKSKLUZIVISHT NË ARTMOTION!

Të tjera