Lajme

Protestuesit kundërshtojnë shtrenjtimin e rrymës: Kryeministër ose neve ose KEDS-in

Autori: Gazeta inFokus 12:48 | 26 January 2022

Protesta kundër shtrenjtimit të rrymës, që nisi nga sheshi “Zahir Pajaziti”, përfundoi te objekti i qeverisë.

Kësaj proteste i janë bashkuar shumë qytetarët të cilët mbanin pankarta të ndryshme në duar, si: “Asnji cent ma shumë”, “Rryma nuk është lluks”, “Ngrohja nuk është komoditet”, “Lësho rrymën, lësho rrjetin, largoje KEDS-in”, “S’paguajmë për veriun”, e të tjera.

Organizatorja, Anita Mjeku, iu drejtua masës, dukë iu thënë se reagimi i tyre është si rezultat i tendencës së ZRRE-së për t’u shtrenjtuar çmimi i rrymës.

“Kjo është një padrejtësi që po na kanoset kur kriza pandemike e ekonomike është duke u thelluar. Njëherë u ballafaquam me reduktim enorme, duke u kërcënuar tani për atë se nëse nuk duam reduktim të paguajmë më shumë.. Propozimi i fundit të ZRRE-së do të na varfërojë edhe më shumë”, ka thënë Mjeku.

Sipas saj ky propozim thellësisht i padrejtë, është tentativë për t’i pasuruar bizneset.

Ajo tha se janë mashtruar nga kryeministri Kurti, duke shtuar se qytetarët e dinë se sa paguajnë rrymën, dhe me tarifat aktuale nëse një banor ka paguar 50 euro në muaj, me tarifat e reja do paguajë diku rreth 108 euro.

Ajo madje kërkoi që kryeministri të bëjë një zgjedhje në mes qytetarëve ose KEDS-it, njofton Klankosova.tv

“Kryeministri thotë se qytetarët po fantazojnë, ose do të ketë reduktime, ose shtrenjtim të rrymës, ne i themi ose neve ose KEDS-in dhe ia bëjmë me dije edhe kryeministrit e gjithëve se rryma asnjëherë nuk ka qene e lirë. Ne e dimë edhe sa e paguajmë faturën edhe sa KEDS-it, nuk do të japim asnjë cent ma shumë për me e pasunu KEDS-in”, ka shtuar ajo.

Ndërkohë, të njëjtit kanë kërkuar po ashtu edhe shtetëzimin e kompanisë KEDS.

Edhe qytetarët e intervistuar nga Klan Kosova gjatë kësaj proteste janë ndierë të zhgënjyer me tendencën e rritjes së çmimit të energjisë. Ata kanë kërkuar që të takohen me Kurtin dhe t’ia shpjegojnë që nuk kanë mundësi të paguajnë pagesa shtesë.

Të tjera