Lajme

Protesta për 1 Majin, policia arreston 200 persona në Turqi

Autori: Gazeta inFokus 23:40 | 01 May 2021

Policia turke ka arrestuar më shumë se 200 persona për mbajtjen e protestave të paautorizuara në 1 maj. Kjo ditë ka pasur tubime në të gjithë botën pavarësisht nga përhapja e vazhdueshme e Covid-19.

Protestuesit në qytetin më të madh të Turqisë, Stamboll, u kapën duke shkelur kufizimet e vendosura për të frenuar një valë të tretë të koronavirusit.

Marshimet e drejtuara nga punëtorët dhe sindikatat mbahen në 1 maj të çdo viti si pjesë e festimeve të Ditës Ndërkombëtare të Punës në shumë vende, shkruan abcnews.al.

Këtë vit, tubimet u zhvilluan edhe një herë në sfondin e një pandemie që ka shkatërruar jetesën dhe ekonomitë në të gjithë botën.

Reklamë
Mitingje me shkallë të ulët u mbajtën në Gjermani, Rusi, Spanjë, Suedi, MB, Filipine, Indonezi dhe shumë vende të tjera. Shumica e demonstratave ishin paqësore.

Të tjera