Lajme

Protesta e opozitës, policia kallëzon në prokurori PD

Autori: Gazeta inFokus 08:49 | 16 May 2017

Protesta e opozitës më 13 maj ishte një protestë paqësore e cila nuk u shoqërua me incidente apo trazira.

Por policia e Shtetit ka ngritur padi ndaj Partisë Demokratike për “organizim të tubimeve të paligjshme”.

Vetëm pak orë pas përfundimit të protestës, drejtoria e policisë së Tiranës ka referuan në prokurori kallëzimin penal duke pretenduar për shkelje të ligjit për tubimet.

Kallëzimi mësohet se nuk ka emra të përveçëm por evidenton se protesta e PD para, gjatë dhe pas saj, është kryer në kushtet e nenit 262 të Kodit Penal.

Burime të prokurorisë nuk kanë bërë asnjë koment në lidhje me këtë kallëzim të policisë, por nga ana tjetër mësohet se në referimin e policisë, pretendohet se protesta në fjalë ka shkelur pikërisht kushtet e parashtruara në kërkesën për dhënies e lejes. /albeu.com/

Gazetaria Digjitale – Profesioni i së ardhmës

Të tjera