Lajme

Profesoresha e UP-së për incidentin në Juridik: Profesorët duhet shndërrohen në policë për shkak të kopijimeve

Autori: Gazeta inFokus 17:03 | 20 February 2021

Profesoresha e Shkencave Politike në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, Jehona Lushaku-Sadriu ka reaguar pas publikimit të një video ku shihet profesori i Fakultetit Juridik, Xhafer Tahiri, duke kapur për krahu një studente.

Lushaku ka thënë që rastet e tilla janë shembull se si profesorët po shndërrohen në policë në provime, për shkak se sipas saj kopjimi ka avancuar.

“Nje shembull se si profesoret duhet te shendrrohen ne police ne provime, ngase kopjimi ka avansuar ne fenomen te sofistikuar nga disa studente. Universitetet ende nuk kane arritur te krijojne nje mekanizem per luftimin e ketij fenomeni. Provoni me kopju ne universitete te perendimore, veq nje here mundet me ndodhe dhe e humbe te drejten e studimit. Kaq”, ka shkruar ajo në një postim në “Facebook”.

Të tjera