Rozë

Probleme në Londër? Dua Lipa kërkon të rinovojë rezidencën e saj por…

Autori: Gazeta inFokus 10:19 | 17 June 2022

Dua Lipa është duke korrur shumë sukses në tregun muzikor botëror. Këngëtarja e famshme shqiptare tashmë ka fituar zemrat e publikut në mbarë botën.

E teksa duket se karriera e saj do të jetë gjithmonë në ngritje, duket se ka hasur një problem në jetën personale. 26-vjeçarja është duke u përpjekur që të rinovojë shtëpinë e saj në Londër por ka hasur në probleme.

Por sipas “The Sun”, Dua Lipa ka marrë një “shuplakë” nga vendasit, të cilët ngritën shqetësime për disa nga ndryshimet e propozuara për ndërtesën e saj 6.75 milionë paund në Londër.

Media britanike shkruan se këngëtarja e hiteve të shumta është detyruar të paguajë një shumë të majme në përpjekje për të bindur këshillin që t’i japë lejen për të bërë ndryshimet. Planet e saj të rinovimit përfshijnë krijimin e një mega-bodrumi me pishinë dhe një studio regjistrimi.

“Dua bëri kërkesën e saj për punën në gusht të vitit të kaluar. Ështe gati një vit më vonë dhe asgjë nuk po ndodh. Shqetësimet u ngritën nga konservatorët, të cilët, megjithëse nuk janë të pazakontë, i ngadalësojnë gjërat. Ajo që atëherë ka paguar për specialistë për të parë ndikimin që do të ketë bodrumi në pronat lidhëse dhe pika të tjera të vogla të vështira. Dua tani ka pasur tre raporte prapa dhe shpresohet se më në fund mund të lëvizë këtë verë nëse nuk hidhen më çelësa në punë. Shumica e punës së saj duket me rrezik të ulët, por asaj i është thënë se nëse merr leje, pishina e saj duhet të jetë më e qetë se një pëshpëritje.

Dua thjesht dëshiron të fillojë rinovimin sepse është shtëpia e saj e ëndrrave. Ashtu si studion dhe pishinën, ajo planifikon të vendosë një palestër në bodrum. Do të jetë e pabesueshme kur të përfundojë.”- tha një burim për “The Sun.”

Por këngëtarja e famshme shqiptare nuk është i vetmi personazh i famshëm që është përballur me probleme për të kryer punë në një pronë në Londër. Robbie Williams po rinovon gjithashtu rezidencën e tij të renditur në klasën II, prej 17.5 milionë paund në kryeqytet.

Për shkak të këshillit – dhe fqinjit të tij, kitaristi Jimmy Page – një pjesë e punës duhet të bëhet duke përdorur vegla dore për të shmangur zhurmën.

Të tjera