Lajme

Prigozhin mbetet nën hetim nga Shërbimi Federal i Sigurisë

Autori: Gazeta inFokus 12:14 | 26 June 2023

Udhëheqësi i grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, mbetet nën hetim nga Shërbimi Federal i Sigurisë (FSB) me dyshimin për organizimin e një rebelimi të armatosur, njoftoi gazeta ruse Kommersant, duke cituar një burim të paidentifikuar.

Një çështje u hap më 23 qershor pasi Prigozhin njoftoi një “marshim për drejtësi” nga luftëtarët e tij kundër udhëheqjes ushtarake ruse.

Sipas Kremlinit, akuzat penale pritej të hiqeshin në këmbim të kthimit të tyre në kampe dhe zhvendosjes së Prigozhin në Bjellorusi.

-Advertisement-

Por Kommersant citoi burimin e tij të thoshte se nuk kishte ende kohë për të ndryshuar statusin e çështjes.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Vrasja e Lulzim Fejzullahut, vjen reagimi i parë nga ministrja Haxhiu

Të tjera