Lajme

Presidentja ndan “Çmimin për Guxim-Vasfije” për doktor Shukri Gërxhaliun

Autori: Gazeta inFokus 14:43 | 21 November 2023

Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarave të Kosovës ka ndarë “Çmimin për Guxim-Vasfije” për doktor Shukri Gërxhaliun.

Vajza e tij, Gonxhja teksa falënderoi qendrën për çmimin e dhënë tha se dëshira më e madhe e babait ishte drejtësia për të gjitha gratë e dhunuara gjatë luftës.

Presidentja Vjosa Osmani e vlerësoi lartë kontributin e mjekut Shukri Gërxhaliu.

-Advertisement-

Ajo tha se Gërxhaliu ka bërë punë të jashtëzakonshme në rajonin ku ka pasur numër të madh të grave të dhunuara.

Gërxhaliu vdiq më 26 shtator, derisa përveç që trajtoi të mbijetuarat e dhunës seksuale gjatë luftës, dëshmoi edhe në procese gjyqësore për këto çështje.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Ajka e ajkave e super javës sportive në Artmotion me El Clasico

Të tjera