Lajme

Presidentja kërkon përmbyllje “urgjente” të çështjes së vizave në takimin në Nju Jork

Autori: Gazeta inFokus 22:33 | 20 September 2022

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se ka kërkuar përmbyllje “urgjente” të çështjes së liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës, gjatë takimit me përfaqësuesin e Bashkimit Evropian, Josep Borrell.

Borrell më 20 shtator zhvilloi një takim në Nju Jork me liderët e gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor.

Në takim, Osmani tha se ka potencuar edhe përkushtimin e Kosovës për “paqe e stabilitet dhe për rrugën euroatlantike”.

“Sot në takimin e organizuar nga përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell me krerët e shteteve të Ballkanit Perëndimor potencova përkushtimin e Kosovës për paqe e stabilitet dhe për rrugën e saj euroatlantike, kërkova përmbyllje urgjente të çështjes së liberalizimit të vizave dhe mbështetje nga BE-ja për tejkalimin e krizës energjetike këtë dimër”, ka shkruar Osmani në Facebook.

Të tjera