Lajme

Presidenti i vetëshpallur në Afganistan jep versionin e tij: Regjimi i talibanëve nuk do të zgjasë

Autori: Gazeta inFokus 20:33 | 27 August 2021

Presidenti i vetëshpallur në detyrë i Afganistanit, Amrullah Saleh, thotë se sundimi i talebanëve nuk do të zgjasë shumë sepse metodat e tyre janë “të papranueshme për njerëzit”.

Saleh ishte nënkryetar para kontrollit të talibanëve në fillim të këtij muaji, gjë që bëri që Presidenti Ashraf Ghani të ikte.

Saleh në një intervistë për Euroneës duke folur nga Lugina Panjshir, një zonë e vendit që aktualisht nuk është nën kontrollin e talibanëve thotë se ligji i talibanëve është Emirati Islamik, i papranueshëm për njerëzit e Afganistanit dhe zgjedhja e një udhëheqësi nga një grup është e papranueshme. Është e pamundur që sundimi taliban të zgjasë shumë në Afganistan.

Ai gjithashtu pretendoi se talibanët ishin prapa sulmit terrorist të së enjtes në aeroportin e Kabulit, i cili vrau më shumë se 100 afganë dhe 13 ushtarë amerikanë teksa i ashtuquajturi grupi i Shtetit Islamik në Afganistan mori përgjegjësinë për shpërthimin.

I pyetur pse nuk iku nga vendi, si Ghani, ai tha: “Unë jam një ushtar i Ahmad Shah Massoud dhe në fjalorin e tij, nuk kishte asgjë të tillë si ikja, internimi dhe largimi nga kombi në momente të këqija”.

“Nëse do të kisha shpëtuar, mund të isha fizikisht i gjallë, por sapo të arrija në çdo cep të globit, do të kisha vdekur menjëherë”.

Massoud, mësuesi i Saleh, u emërua pas vdekjes një hero kombëtar nga ish -presidenti Hamid Karzai, për heroizmat e tij në luftën kundër ushtrisë sovjetike dhe talebanëve.

Ai u vra dy ditë para sulmeve terroriste të 11 shtatorit në 2001, raporton Klan Kosova.

Saleh dhe fronti i tij i rezistencës janë në Luginën Panjshir në Afganistan, zona e vetme që talebanët nuk ishin në gjendje të kontrollonin gjatë sundimit të tyre të fundit mbi vendin – dhe vendlindja e Massoud

Por ndërsa ai është atje, trupat e huaja përfundimtare po largohen nga vendi dhe talebanët për të cilët ai ishte i sigurt se do të mposhteshin po formojnë një qeveri.

Një vendim që duket se ka forcuar forcat talebane ishte lirimi i mijëra të burgosurve nga qeveria afgane.

“Unë nuk jam një qenie njerëzore e përsosur,” tha Saleh.

“Por në pozicionin tim si nënkryetar, nuk mund të vija veton ndaj atij vendimi. Fatkeqësisht, amerikanët na kërkuan në një mënyrë shumë të gabuar dhe jodiplomatike t’i lironim këta të burgosur dhe kërcënuan se do të ndërpresin ndihmën ekonomike, armët dhe ushtrinë për Afganistanin. Ne e bëmë të qartë se nëse i lëmë të lirë këta të burgosur, ata do të ktheheshin për të na luftuar. “

Të tjera